Консультація по телефону:
22 Грудня, 2020 Новини компанії

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЮРИСТА ПО ОБРАННЮ ГРУПИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ФОП

 

Вирішили зареєструватися ФОП-ом і не знаєте яку групу обрати? Будь-які вагання з даного питання є цілком виправданими, адже при вирішенні цього питання слід керуватися не особистим бажанням, а обмеженнями, встановленими законом.

Не кожен ФОП може вести свою господарську діяльність на будь-якій групі, адже кожна група єдиного податку (ЄП) передбачає обмеження різної направленості. Для обрання групи ЄП варто розуміти, якою діяльністю ви займатиметеся, з ким в подальшому плануєте співпрацювати, який обсяг доходу плануєте отримувати. Розберемося поступово. Let’s go!

 

Одразу повідомляємо, що не кожен ФОП може перебувати на ЄП. Обмеження полягають у видах діяльності, якими не можна займатися на ЄП. З переліком таких ви можете ознайомитися перечитавши пп.пп. 291.5.1., 291.5.2, 291.5.3, 291.5.7, 291.5.8 Податкового кодексу України. Зокрема, до таких видів діяльності відносяться: обмін іноземної валюти; виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів; діяльність у сфері аудиту;  надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів тощо. Якщо ви підпадаєте під такий перелік, то вибирати ви й не зможете – спрощена система оподаткування не ваша історія, ви можете перебувати лише на загальній системі (ЗС).

Здійснюючи реєстрацію себе як ФОП-а, окрім обрання групи ЄП, Ви також маєте обрати види діяльності (КВЕД-и) за якими плануєте здійснювати підприємницьку діяльність. Діяльність саме за обраними (зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДРПОУ)) КВЕДами буде оподатковуватися по ставці відповідної групи ЄП. Якщо ж Ви обрали КВЕДи а фактично провадите діяльність за тими, які не відображені в ЄДРПОУ, то в такому разі дохід від діяльності, що не охоплюється зареєстрованими КВЕДами буде оподатковуватися за ставками ЗС. Тобто з таких доходів потрібно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб (18 %) та військовий збір (1,5 %), що на платників єдиного податку може справити суттєве податкове навантаження.

 

Перша група ЄП

Види діяльності: винятково роздрібний продаж товарів із торговельних місць на ринках та/або надання побутових послуг населенню.

Граничний розмір доходу за календарний рік: не більше 1 млн. грн.

Не можуть використовувати найману працю.

Ставка ЄП: не більше 10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня звітного року в місяць (202 грн. 70 коп. у 2020 році).

Не можуть бути платниками ПДВ.

 

Друга група ЄП

Види діяльності:

надання послуг виключно платникам єдиного податку та/або населенню (з суб’ктами господарювання, які перебувають на ЗС, співпрацювати Ви не зможете – доведеться кожного разу уточнювати у контрагента на якій саме системі оподаткування він перебуває)

виробництво та/або продаж товарів

діяльність у сфері ресторанного господарства.

Граничний розмір доходу за календарний рік: не більше 5 млн. грн.

Максимальна кількість найманих працівників: від 0 до 10 (включно).

Ставка ЄП: не більше 20% розміру мін. зарплати на 1 січня звітного року в місяць (944 грн. 60 коп.).

Не можуть бути платниками ПДВ.

 

Третя група ЄП

Будь-які види діяльності, не заборонені для СП.

Граничний розмір доходу за календарний рік: не більше 7 млн. грн.

Максимальна кількість найманих працівників: без обмежень.

Ставка ЄП:

3 % від доходу – для платників ПДВ;

5 % від доходу – для неплатників ПДВ та ФОПів, які здійснюють діяльність із виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів/каміння.

Єдинники, які обрали ставку 3 % обов’язково мають зареєструватися платниками ПДВ.

 

Як правило, ФОП-и обирають 2-гу або ж 3-тю групу, оскільки вони є менш обтяжливими у виборі бажаних видів діяльності. Умови роботи в 1-ій групі настільки обмежені, що не всім вони по смаку. Якщо ви відповідаєте всім викладеним вимогам, то для здійснення правильного вибору варто орієнтуватися на очікуваний річний обсяг доходу. Так, у 2021 році з розрахунку прогнозованої МЗП в розмірі 6000 грн., якщо прогнозований річний дохід становитиме більше 288 000 грн., то оптимальним буде обрання 2-ї групи ЄП, якщо ж менше – то 3-ї. Чому? Бо, умовно, отримуючи річний дохід у розмірі 500 000 грн. на 3-ій групі, вам доведеться сплатити в казну 25 500 грн. (500 000 грн. річного доходу х 5 % ЄП / 100), а на 2-ій групі – 14 400 грн. (1200 грн. щомісячного ЄП х 12 міс.).  Різниця – 11 100 грн. в рік.

Особливо складно визначитися, якщо ви новостворений ФОП і не маєте напрацьованої клієнтської бази, і відповідно річний дохід спрогнозувати неможливо. У таких випадках рекомендуємо обирати систему оподаткування, яка прив’язана до суми доходу (ЗС або 3-тя група ЄП), а не до фіксованих ставок. Чому? Бо, якщо немає доходу, то й немає податків. Як тільки но бізнес почне набирати оберти ви зможете перейти на іншу систему оподаткування або групу ЄП.

Слід враховувати й специфіку сфери діяльності ФОП-а. Так, при наданні посередницьких послуг – туристичного агента, для прикладу, – дохід від операцій по оформленню туру надаваного туроператором (авансові внески та оплата туристичного продукту) не виникає. Доходом в таких випадках вважатиметься лише винагорода, яку турагент отримає від туроператора за наслідком реалізації туристу турпродукту.

Наведені у статті розрахунки є відносними та умовними – в кожному конкретному випадку потрібно проводити окремий аналіз господарської діяльності. Обрання оптимальної системи оподаткування є складним та багатогранним процесом, який вимагає системного бачення для прийняття зваженого та правильного рішення. В полі зору варто тримати й багато інших нюансів та чинників, які так чи інакше можуть вплинути на податкове навантаження.

 

Якщо ви лише розпочинаєте справу і вагаєтеся у здійсненні правильного вибору, - відповідної групи ЄП або ж загалом системи оподаткування, - або ж вже займаєтесь підприємництвом і розумієте, що оподаткування є надмірним, то саме час отримати кваліфіковану консультацію юриста або окрему послугу по податковому структуруванню бізнесу.

Бажаємо прибутковості вашому бізнесу та раді будемо допомогти вам в цьому!

 

Телефон: +38 (063) 222-78-22; +38 (050) 417-17-77 (Telegram, Viber, WhatsApp)

Електронна пошта: solid.finance777@gmail.com

Сайт: https://sfinance.com.ua/

Фейсбук: https://www.facebook.com/sfinance.com.ua

 

  • Поделиться:

Наші головні переваги

Великий досвід роботи дозволяє нам оперативно і якісно надавати послуги нашим клієнтам

Досвід роботи 10 років

Напрацьований роками досвід дозволяє нашим юристам вирішувати найскладніші питання

Гарантія якості

Завдання виконується із найсуворішим дотриманням закону та побажань клієнта

Комплексний підхід

Над завданням клієнта працює команда юристів-професіоналів різного профілю, що дозволяє вирішити поставлену задачу з урахуванням всіх нюансів

Повний комплекс послуг

Надаємо повний юридичний супровід клієнта від момента реєстрації бізнеса і до його ліквідації

Наші клієнти та партнери

За час нашої роботи ми отримали безліч задоволених клієнтів і партнерів

Адвокатське Об'єднання
Адвокатське Об'єднання "Неофеліс ЛГ" Neofelis Law Group
Зворотній дзвінок
Передзвонимо Вам через 10 хвилин
Ваше ім'я
Ваш телефон
Данные будут использованы только для связи с Вами!
×
Ваше ім'я
Ваш телефон
Данные будут использованы только для связи с Вами!
×