РЕКОМЕНДАЦІЇ ЮРИСТА ПО ОБРАННЮ ГРУПИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ФОП
Вирішили зареєструватися ФОП-ом і не знаєте яку групу обрати? Будь-які вагання з даного питання є цілком виправданими, адже при вирішенні цього питання слід керуватися не особистим бажанням, а обмеженнями, встановленими законом.
Не кожен ФОП може вести свою господарську діяльність на будь-якій групі, адже кожна група єдиного податку (ЄП) передбачає обмеження різної направленості. Для обрання групи ЄП варто розуміти, якою діяльністю ви займатиметеся, з ким в подальшому плануєте співпрацювати, який обсяг доходу плануєте отримувати. Розберемося поступово. Let’s go!
Одразу повідомляємо, що не кожен ФОП може перебувати на ЄП. Обмеження полягають у видах діяльності, якими не можна займатися на ЄП. З переліком таких ви можете ознайомитися перечитавши пп.пп. 291.5.1., 291.5.2, 291.5.3, 291.5.7, 291.5.8 Податкового кодексу України. Зокрема, до таких видів діяльності відносяться: обмін іноземної валюти; виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів; діяльність у сфері аудиту; надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів тощо. Якщо ви підпадаєте під такий перелік, то вибирати ви й не зможете – спрощена система оподаткування не ваша історія, ви можете перебувати лише на загальній системі (ЗС).
Здійснюючи реєстрацію себе як ФОП-а, окрім обрання групи ЄП, Ви також маєте обрати види діяльності (КВЕД-и) за якими плануєте здійснювати підприємницьку діяльність. Діяльність саме за обраними (зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДРПОУ)) КВЕДами буде оподатковуватися по ставці відповідної групи ЄП. Якщо ж Ви обрали КВЕДи а фактично провадите діяльність за тими, які не відображені в ЄДРПОУ, то в такому разі дохід від діяльності, що не охоплюється зареєстрованими КВЕДами буде оподатковуватися за ставками ЗС. Тобто з таких доходів потрібно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб (18 %) та військовий збір (1,5 %), що на платників єдиного податку може справити суттєве податкове навантаження.
Перша група ЄП
Види діяльності: винятково роздрібний продаж товарів із торговельних місць на ринках та/або надання побутових послуг населенню.
Граничний розмір доходу за календарний рік: не більше 1 млн. грн.
Не можуть використовувати найману працю.
Ставка ЄП: не більше 10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня звітного року в місяць (202 грн. 70 коп. у 2020 році).
Не можуть бути платниками ПДВ.
Друга група ЄП
Види діяльності:
надання послуг виключно платникам єдиного податку та/або населенню (з суб’ктами господарювання, які перебувають на ЗС, співпрацювати Ви не зможете – доведеться кожного разу уточнювати у контрагента на якій саме системі оподаткування він перебуває)
виробництво та/або продаж товарів
діяльність у сфері ресторанного господарства.
Граничний розмір доходу за календарний рік: не більше 5 млн. грн.
Максимальна кількість найманих працівників: від 0 до 10 (включно).
Ставка ЄП: не більше 20% розміру мін. зарплати на 1 січня звітного року в місяць (944 грн. 60 коп.).
Не можуть бути платниками ПДВ.
Третя група ЄП
Будь-які види діяльності, не заборонені для СП.
Граничний розмір доходу за календарний рік: не більше 7 млн. грн.
Максимальна кількість найманих працівників: без обмежень.
Ставка ЄП:
3 % від доходу – для платників ПДВ;
5 % від доходу – для неплатників ПДВ та ФОПів, які здійснюють діяльність із виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів/каміння.
Єдинники, які обрали ставку 3 % обов’язково мають зареєструватися платниками ПДВ.
Як правило, ФОП-и обирають 2-гу або ж 3-тю групу, оскільки вони є менш обтяжливими у виборі бажаних видів діяльності. Умови роботи в 1-ій групі настільки обмежені, що не всім вони по смаку. Якщо ви відповідаєте всім викладеним вимогам, то для здійснення правильного вибору варто орієнтуватися на очікуваний річний обсяг доходу. Так, у 2021 році з розрахунку прогнозованої МЗП в розмірі 6000 грн., якщо прогнозований річний дохід становитиме більше 288 000 грн., то оптимальним буде обрання 2-ї групи ЄП, якщо ж менше – то 3-ї. Чому? Бо, умовно, отримуючи річний дохід у розмірі 500 000 грн. на 3-ій групі, вам доведеться сплатити в казну 25 500 грн. (500 000 грн. річного доходу х 5 % ЄП / 100), а на 2-ій групі – 14 400 грн. (1200 грн. щомісячного ЄП х 12 міс.). Різниця – 11 100 грн. в рік.
Особливо складно визначитися, якщо ви новостворений ФОП і не маєте напрацьованої клієнтської бази, і відповідно річний дохід спрогнозувати неможливо. У таких випадках рекомендуємо обирати систему оподаткування, яка прив’язана до суми доходу (ЗС або 3-тя група ЄП), а не до фіксованих ставок. Чому? Бо, якщо немає доходу, то й немає податків. Як тільки но бізнес почне набирати оберти ви зможете перейти на іншу систему оподаткування або групу ЄП.
Слід враховувати й специфіку сфери діяльності ФОП-а. Так, при наданні посередницьких послуг – туристичного агента, для прикладу, – дохід від операцій по оформленню туру надаваного туроператором (авансові внески та оплата туристичного продукту) не виникає. Доходом в таких випадках вважатиметься лише винагорода, яку турагент отримає від туроператора за наслідком реалізації туристу турпродукту.
Наведені у статті розрахунки є відносними та умовними – в кожному конкретному випадку потрібно проводити окремий аналіз господарської діяльності. Обрання оптимальної системи оподаткування є складним та багатогранним процесом, який вимагає системного бачення для прийняття зваженого та правильного рішення. В полі зору варто тримати й багато інших нюансів та чинників, які так чи інакше можуть вплинути на податкове навантаження.
Якщо ви лише розпочинаєте справу і вагаєтеся у здійсненні правильного вибору, - відповідної групи ЄП або ж загалом системи оподаткування, - або ж вже займаєтесь підприємництвом і розумієте, що оподаткування є надмірним, то саме час отримати кваліфіковану консультацію юриста або окрему послугу по податковому структуруванню бізнесу.
Бажаємо прибутковості вашому бізнесу та раді будемо допомогти вам в цьому!
Телефон: +38 (063) 222-78-22; +38 (050) 417-17-77 (Telegram, Viber, WhatsApp)
Електронна пошта: solid.finance777@gmail.com
Сайт: https://sfinance.com.ua/
Фейсбук: https://www.facebook.com/sfinance.com.ua