Плани-графіки перевірок суб’єктів господарювання на 2022 рік! Кого перевірятимуть?
Щорічно органи державної влади затверджують плани перевірок суб’єктів господарювання. Плани цьогорічних перевірок наразі затверджено всіма контролюючими органами. Мова йде про Державну податкову службу, Держпраці, Мінекономіки, МВС, Державну архівну службу тощо.
Якщо у Вас є власний бізнес (незалежно від того, чи здійснюєте Ви свою господарську діяльність як підприємець (ФОП), чи з використанням юридичної особи), вочевидь Вас хвилюватиме питання проведення щодо Вашого бізнесу перевірок відповідними органами. Тож, чи очікувати Вам візитe органів державного контролю в цьому році?
Перш ніж перейти до аналізу планів перевірок на 2022 рік, слід зауважити, що окрім планових, існують також позапланові перевірки. Прогнозувати останні практично неможливо, адже проведення позапланової перевірки відбувається, як правило, через настання певних несприятливих подій. Про них поговоримо згодом, а поки розберемося детально з цьогорічними плановими перевірками.
Як вже йшлося вище, наприкінці кожного року органами державного контролю складаються плани перевірок – конкретний список суб’єктів господарювання, який має намір перевірити конкретна інспекція у році, наступному за тим, в якому складається такий план. Кожна інспекція готує свій річний план та опубліковує його на власному сайті. При цьому, слід мати на увазі, що один й той самий суб’єкт господарювання може фігурувати одразу в планах кількох інспекцій. Звісно, для того, що дізнатися, чи варто чекати цього року на перевірку, можна перевірити план кожної інспекції окремо. Проте, з 2017 року ця процедура значно спростилася. У 2017 році Офіс ефективного регулювання BRDO запустив Інспекційний портал. Даний портал – це зручний спосіб в одному місці дізнатися про майже всі перевірки, заплановані щодо підприємства або ФОПа. Для цього потрібно лише ввести назву підприємства, ідентифікаційний код юридичної особи (код ЄДРПОУ) або реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи-підприємця, та обрати потрібний рік і орган контролю.
Станом на 1 січня 2022 року заплановано, зокрема:
Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів – 23 271 перевірки;
Державною екологічною інспекцією України – 10 918 перевірки;
Державною службою України з питань праці – 17 413 перевірок;
Державною службою України з надзвичайних ситуацій – 54 856 перевірок;
Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – 42 перевірки;
Міністерством внутрішніх справ України – 96 перевірок;
Пенсійним фондом України – 1 557 перевірок;
Державною податковою службою України – 6 756 перевірок.
Всього на 2022 рік заплановано більше 120 тисяч перевірок. При цьому, за даними Державної служби статистики України, станом на 01 січня 2022 року загальна кількість юридичних осіб в Україні дорівнює показнику 1 437 009, а кількість фізичних осіб-підприємців – 1 359 002 осіб. Тож кількість запланованих перевірок не така і велика в порівнянні із загальною кількістю суб’єктів господарювання. Проте, не варто забувати про можливість проведення позапланових перевірок щодо Вас. Враховуючи викладене, вірогідність того, що саме до Вас завітає з візитом орган державного контролю, залишається великою. Отже, як підготуватися до перевірки?
Безумовно, до інспекційної перевірки слід ретельно підготуватися. Як свідчить практика, ризики виявлення порушень під час проведення перевірки існують і тоді, коли підприємець здійснює господарську діяльність із суворим дотриманням закону. Дійсно, бізнес ніколи не може бути впевненим на 100 відсотків у тому, що все в компанії робиться правильно та у відповідності із законом. Мова йде як про діяльність великих підприємств, де важко встежити за всіма процесами та проконтролювати їх, так і про фізичних осіб-підприємців, адже людський фактор ще ніхто не відміняв та навіть працюючи самостійно інколи можна припуститися помилки. Тому рекомендується періодично проводити юридичний аудит господарської діяльності. Саме регулярний юридичний аудит дозволяє оцінити діяльність підприємства на предмет відповідності чинному законодавству та виявити всі його слабкі місця. Які переваги регулярного правового аудиту? Під час проведення аудиту виявляються наявні та, що не менш важливо, потенційні порушення законодавства, ризики діяльності. Також аудит дозволяє сформувати стратегії захисту бізнесу та інвестицій, оптимізувати структуру підприємства.
За весь час проведення аналізу діяльності СГД фахівцями ТОВ «Солід Фінанс» нам жодного разу не траплявся суб’єкт господарювання, який би здійснював свою діяльність у чіткій відповідності до закону. Тому, під час проведення перевірок контролюючими органами, такі суб’єкти цілком могли зазнати негативних наслідків, якби не вчасно проведений юридичний аналіз їх діяльності або замовлена аудиторська перевірка. Завдяки ефективній роботі спеціалістів ТОВ «Солід Фінанс» клієнтам вдавалось уникнути негативних ризиків, зокрема, у вигляді стягнення фінансових санкцій.
Якщо ж Ви не встигли вчасно провести аудит своєї господарської діяльності та, як наслідок, інспектором під час проведення перевірки було виявлено порушення законодавства, це ще не є стовідсотковою гарантією того, що Вами дійсно допущено порушення закону. Адже ні для кого не секрет, що завданням інспектора є виявлення порушення, за яке можна накласти штраф. Виявлене порушення не обов'язково ґрунтуватиметься на положеннях чинного законодавства, а, скоріше, буде суб'єктивною позицією інспектора, яку доведеться оскаржувати. Як свідчить судова практика, за умови обрання правильної тактики можливо домогтися ухвалення рішення щодо скасування актів перевірок контролюючих органів. Проте, це вкрай довготривалий та нервовозатратний процес.
Тому задля того, щоб перевірка пройшла спокійно та без настання негативних наслідків, вкрай важливо до неї підготуватися, а ще краще – регулярно проводити аудит своєї діяльності, а не тільки напередодні планової перевірки. Адже, як йшлося вище, до Вас можуть завітати і з позаплановою перевіркою. Така перевірка проводиться не згідно із затвердженим річним планом, а за наявності певних причини, перелік яких наведений у законодавстві.
Особливість позапланових перевірок полягає в тому, що вони призначені для перевірки окремих питань, не передбачені планом, та можуть проводитися без обмеження їх кількості чи періодичності. Підставою для проведення позапланового заходу може бути, зокрема, звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави. Логічно, що про проведення позапланової перевірки щодо себе суб’єкт господарювання не інформується наперед. Інакше сенс в такій перевірці був би відсутній.
Якщо до Вас все ж завітали із візитом органи державного контролю із позаплановою перевіркою, радимо Вам звернути увагу на наступне. Перш за все, Ви повинні знати, що така перевірка проводиться для з’ясування окремого, чітко визначеного питання. Тому Ви повинні ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу та отримати копію відповідного посвідчення (направлення) на його проведення. Ви маєте право не допускати посадових осіб органу державного контролю до перевірки, якщо вони не пред’явили відповідного посвідчення. Також, слід пам’ятати, що під час проведення позапланового заходу з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу. Тому варто уважно слідкувати за діями посадових осіб, щоб не допустити зловживання з їх боку.
Наостанок вкрай важливо зазначити про мораторій на проведення перевірок. Постановою Кабінету Міністрів України від 15.12.2021 № 1336 продовжено дію карантину до 31 березня 2022 року. Протягом усього часу дії карантину встановлено мораторій на проведення більшості заходів органами державного контролю у сфері господарської діяльності. При цьому, позапланові виїзди все одно залишаються. Багато хто думає, що протягом дії мораторію можна здійснювати підприємницьку діяльність не у зовсім законний спосіб, адже через заборону проведення перевірок це залишиться непоміченим та безкарним. Проте, це не так. Проведення перевірок та накладання відповідних стягнень за порушення законодавства не відміняються, а лише переносяться до закінчення дії карантину, при цьому перебіг строків давності зупиняється. Отже, якщо Ви свідомо порушили норми чинного законодавства, будучи впевненими на безкарність своїх дій, Ви помиляєтесь. Адже із закінченням дії карантину, не зважаючи на встановлені законом строки давності, контролюючий орган все одно застосує до Вас штрафні санкції у разі виявлення порушень вимог законодавства. Тим паче, що Кабінет Міністрів зняв заборону на проведення контролюючими органами під час карантину певних видів перевірок. Мова йде про постанову Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 р. № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», якою дозволено проведення більшості видів перевірок юридичних осіб. З повним текстом постанови можна ознайомитися за активним посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/89-2021-%D0%BF#Text
Отже, фактично, робота з перевірки суб’єктів господарювання триває в звичайному режимі. Заборона стосується лише деяких перевірок для малого бізнесу. Тому, незважаючи на мораторій, пов'язаний із коронавірусом, ми радимо не розслаблятися. Тим паче, що цього року контролюючий орган може провести перевірку дистанційно або ж приїхати в офіс – вибір за ним.
З повагою до бізнесу
ТОВ Солід Фінанс
Засоби зв’язку
+38 (050) 417-17-77 (whats app/viber)