Консультація по телефону:
16 Лютого, 2022 Новини компанії

ПОВОРОТНА ФІНАНСОВА ДОПОМОГА: ОСОБЛИВОСТІ ОФОРМЛЕННЯ ТА ОПОДАТКУВАННЯ

 

Світова пандемія та карантинні обмеження призвели до економічної кризи й занепаду бізнесу. Власники бізнесу все частіше почали потребувати поповнення власних активів. Дієвим інструментом для підтримання фінансового становища та поповнення обігових коштів є отримання поворотної фінансової допомоги або так званої «безпроцентної позики». Тож розглянемо нюанси, а також наслідки надання та отримання поворотної фінансової допомоги.

 

ПОВОРОТНА ФІНАНСОВА ДОПОМОГА: ЩО ЦЕ І ДЛЯ ЧОГО?

Мовою законодавця, поворотна фінансова допомога або ПФД – це кошти, які надаються платнику податків за договором у користування на певний строк, є обов’язковими до повернення, та на які не нараховуються проценти за користування. Така собі безпроцентна позика. Як документально оформити ПФД? Грамотне укладання договору про надання ПФД є вкрай важливим, адже не тягне за собою сплату процентів чи інших форм оплати за користування коштами. Водночас, чинне законодавство не встановлює окремих вимог до договору про надання ПФД.

Як вже йшлося вище, за правовим характером ПФД являє собою позику, тому правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики. Так, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Водночас, керуватися виключно нормами цивільного законодавства не можна, адже податкове законодавство встановлює окремі вимоги до договору про надання ПФД. Ми провели системний аналіз чинного законодавства та зібрали для вас вимоги до договору про надання поворотної фінансової допомоги, щоб укладення договору про надання ПФД для вас пройшло без будь-яких фінансових ризиків.

І. Форма договору. Закон дозволяє укласти договір в усній формі, якщо сума, яка надається, не перевищує 340 гривень. Проте, навряд чи підприємці будуть звертатися за фінансовою допомогою на суму, меншу 340 грн. Ми радимо завжди укладати договори у письмовій формі, щоб на випадок чого ви змогли довести факт його укладання. Ба більше, на практиці траплялися випадки, коли через відсутність письмового договору про надання ПФД контролюючі органи визнавали таку допомогу як дохід підприємця. Якщо ж договір укладається між юридичними особами або між юридичною та фізичною особами, договір укладається у письмовій формі. Не слід нехтувати вимогами до форми договору, адже недотримання форми договору є підставою для визнання його недійсним.

ІІ. Безоплатність. Як вже зазначалося, поворотна фінансова допомога є безпроцентною, тому договір про надання ПФД не має містити положень про нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами. А ще краще чітко прописати в договорі, що «грошові кошти надаються у вигляді безпроцентної поворотної фінансової допомоги».

ІІІ. Розмір допомоги. Очевидно, що в договорі слід обов’язково вказати точну суму коштів, яка передається у вигляді ПФД.

ІV. Порядок передачі та повернення коштів. Безготівкова чи готівкова форми надання допомоги та її повернення? З якого моменту ПФД є наданою? Все це краще деталізувати у договорі. Зазвичай, договір вважається укладеним із моменту передачі грошей. Проте, на практиці траплялися випадки, коли гроші було перераховано, але інша сторона (позичальник) заперечувала той факт, що перерахована сума є поворотною фінансовою допомогою. Тому, за для власної безпеки, доречно зазначити у договорі, наприклад: «Поворотна фінансова допомога вважається наданою із моменту зарахування коштів на розрахунковий рахунок позичальника».

Не менш важливим є зазначення строку повернення коштів. Адже якщо строку зазначено не буде, то така допомога буде визнаватись безповоротною. В такому випадку отримувач повинен буде включити таку допомогу собі у дохід на дату передачі після закінчення строку позовної давності (3 роки). Якщо ж договір містить вказівку на те, що допомога є поворотною, але конкретний строк у договорі відсутній, така фінансова допомога повертається позикодавцю протягом тридцяти днів від дня пред'явлення останнім грошової вимоги до позичальника.

V. Забезпечення ПФД. Не зайвим буде прописати у договорі й способи забезпечення повернення фінансової допомоги. Зазвичай, вдаються до застосування штрафу у фіксованому розмірі та пені.

 

ФОП та ФІНАНСОВА ДОПОМОГА: ЧИ МОЖЕ ВІН ЇЇ НАДАВАТИ?

Інтернет-ресурси рясніють заголовками про те, що «ФОП першої-третьої груп не можуть надавати фінансову допомогу». Масового характеру такі заголовки набули після того, як податківці на своїх сайтах оприлюднили висновок про те, що «надання фінансової допомоги (як зворотної, так і безповоротної) належить до сфери фінансового посередництва. А надавати фінансові послуги єдинникам І-ІІІ груп не дозволяє статус. Якщо вони все ж таки бажають надавати фінансову допомогу (позички), то мають перейти на загальну систему оподаткування».

Проте, зауважимо, що висновки та роз’яснення податківців не мають сили закону! А що ж говорить закон? А закон не містить прямої заборони надавати поворотну фінансову допомогу ФОПами на спрощеній групі.  Тому ФОП має право надавати ПФД.

 

НАСЛІДКИ НЕПОВЕРНЕННЯ ПОВОРОТНОЇ ФІНДОПОМОГИ

Якщо позичальник вирішив не повертати ПФД, то, як вже зазначалося, суми такої допомоги, отримані платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, включаються до складу інших доходів та платник податку збільшує суму витрат на суму такої ПФД (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося таке повернення.

Втім, якщо ПФД отримано ФОП або юридичною особою, яка перебуває на спрощеній системі, то таку допомогу останньому варто повернути в 12-місячний строк. Якщо ви цього не зробите в зазначені строки, то неповернену суму фіндопомоги доведеться включити до доходу у перший день після закінчення 12 місяців з дня одержання всієї суми допомоги. При цьому, якщо в результаті неповернення ПФД сума доходу підприємця перевищить ліміт доходу встановлений для відповідної групи єдиного податку, то такий платник єдиного податку зобов’язаний застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків та за заявою перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи або ж на загальну систему оподаткування.

 

ОБЛІК ПФД

Окрему увагу слід приділити питанню обліку ПФД. Тут все залежить від того, хто й кому надає таку допомогу. У разі отримання ПФД фізичною особою від юридичної особи, у додатку 1ДФ до Розрахунку відображається уся сума отриманої допомоги за ознакою доходу «197». У разі ж повернення поворотної фінансової допомоги фізичній особі-підприємцю, така сума відображається у додатку 1ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «153».

Якщо ПФД навпаки отримує юридична особа від фізичної особи та відповідно до термінів, які зазначаються у договорі позики, юридична особа повертає частину отриманої допомоги фізичній особі, то у додатку 1ДФ до Розрахунку відображається лише частина повернутої допомоги.

 

У випадку, якщо у вас виникли додаткові питання щодо порядку укладення договору про надання поворотної фінансової допомоги та особливостей її бухгалтерського обліку, то ви завжди можете звернутися до колективу компанії Солід Фінанс за отриманням необхідної консультації. Також ми з радістю допоможемо скласти договір про надання фінансової допомоги, який буде відповідати вимогам чинного законодавства та стосовно якого у податківців не виникне жодних запитань.

 

З повагою до бізнесу

ТОВ Солід Фінанс

 

Засоби зв’язку

+38 (050) 417-17-77 (whats app/viber)

solid.finance777@gmail.com

  • Поделиться:

Наші головні переваги

Великий досвід роботи дозволяє нам оперативно і якісно надавати послуги нашим клієнтам

Досвід роботи 10 років

Напрацьований роками досвід дозволяє нашим юристам вирішувати найскладніші питання

Гарантія якості

Завдання виконується із найсуворішим дотриманням закону та побажань клієнта

Комплексний підхід

Над завданням клієнта працює команда юристів-професіоналів різного профілю, що дозволяє вирішити поставлену задачу з урахуванням всіх нюансів

Повний комплекс послуг

Надаємо повний юридичний супровід клієнта від момента реєстрації бізнеса і до його ліквідації

Наші клієнти та партнери

За час нашої роботи ми отримали безліч задоволених клієнтів і партнерів

Адвокатське Об'єднання
Адвокатське Об'єднання "Неофеліс ЛГ" Neofelis Law Group
Зворотній дзвінок
Передзвонимо Вам через 10 хвилин
Ваше ім'я
Ваш телефон
Данные будут использованы только для связи с Вами!
×
Ваше ім'я
Ваш телефон
Данные будут использованы только для связи с Вами!
×